Spływ Strypa, Dniestr

Kategoria: Dniestr ( Ukraina ), Strypa, Ukraina

Strypa jedna z głównych rzek galicyjskiego Podola, dopływ Dniestru.

147 km rzeki możemy podzielić krajobrazowo na trzy odcinki.

Pierwszy – miejscami skanalizowany, przegrodzony tamami, zbocza doliny łagodne.

Drugi – znacznie ciekawszy, rzeka meandruję wcinając się w wysoczyznę

Trzeci rozpoczyna się w Buczaczu. Rzeka płynie w krętym zalesionym jarze ( do 100 m wysokości ) , prąd jest szybki, leży sporo drzew które są do przejścia, ale chwila zawahania może zakończyć się wywrotką. Super rzeka ! Ma jednak dużą wadę – stosy śmieci na brzegach . Wygląda to tak, jakby cały Buczacz gromadził śmieci na brzegu rzeki oczekując na  wysoką wiosenną wodę która wszystko zabierze i rozrzuci po brzegach aż do ujścia.

 

Spływ rozpoczynamy w Buczaczu. Na początek spacer po mieście – ruiny zamku ( ciekawostka – dom zbudowany z zamkowej cegły ), klasztor bazylianów, rokokowy ratusz ( najcenniejszy zabytek w mieście z 1750 roku)

 

Wodujemy za elektrownią. Nie zrobiłem zbyt wielu zdjęć – szansa na wywrotkę spora , więc aparat głęboko schowany.

Dopłynięcie do stanicy nad Strypą w Skomorochach zajmuję nam około 8 godzin ( 25 km ? ). Jest sporo wywrotek, poszukiwanie kajaków, poszukiwanie zaginionych załóg, deszcz, grad  itd. Nocleg w bazie kosztuję około 40 zł, sauna 40 zł/ godz..

 

Drugi dzień już bez większych przygód – 7 km do ujścia i 19 km Dniestrem do wsi Uścieczko. Wieś leży nad rzeką Dżuryn i słynęła przed wojną dzikich migdałów, sadów morelowych a także uprawy winorośli. Nad rzeką Dżuryn 4 km od ujścia leży Czerwonogród z ruinami zamku i największym na Podolu wodospadem na tejże rzece.

 

Zostaw odpowiedź